U rad smo pustili prvi Centar proizvodnje izvan Hrvatske
Puštanje u pogon novog centra za nadzor i upravljanje hidroelektranama za albansku elektroprivrednu tvrtku KESH, osim što predstavlja prvi naš centar proizvodnje izvan Hrvatske, potvrđuje da smo pouzdan partner u implementaciji složenih sustava daljinskog vođenja kritične infrastrukture.
U Tirani smo krajem listopada 2023. pustili u rad novi centar za nadzor i upravljanje hidroelektranama (engl. Dam Monitoring and Dispatch Centre - DMDC) za albansku elektroprivrednu tvrtku KESH. Kao glavni izvođač radova bili smo zaduženi za isporuku sklopovske, programske i uredske opreme, parametriranje sustava u centru i elektranama, testiranje, preuređenje dispečerskog centra te obuku za korisnike. Projekt je financirala njemačka KfW banka.
Novi DMDC prvi je naš centar proizvodnje (CP) izvan Hrvatske, a njegovu implementaciju napravili smo u rekordnom roku, za nešto više od godinu dana.
KESH iz DMDC-a nadzire rad i upravlja proizvodnjom triju hidroelektrana u kaskadi na rijeci Drin – HE Fierza, HE Komani te HE Vau i Dejes. Elektrane imaju instaliranu snagu od 1350 MW i prosječno daju oko 90% ukupno proizvedene električne energije u Albaniji. Glavni DMDC centar nalazi se u upravnoj zgradi KESH-a u Tirani, dok je njegova rezerva smještena u HE Vau i Dejes.
Centralna aplikacija u centru je naš SCADA sustav PROZA NET. Glavna funkcija je prikupljanje podataka iz hidroelektrana i vanjskih sustava, njihova obrada i grafička vizualizacija za operatore koji pomoću sustava nadziru rad i upravljaju postrojenjima. PROZA NET je za potrebe ovoga projekta nadograđena s nekoliko novih funkcionalnosti koje je zahtijevao kupac te novim komunikacijskim protokolom IEC 60870-5-104 Secure kao standardnim zahtjevom za kibernetičku sigurnost kritične infrastrukture. To je kriptirana verzija standardnog IEC 104 protokola, koji se inače koristi u centrima nadzora i upravljanja, a njegova sigurna inačica povećava razinu kibernetičke sigurnosti cjelokupnog sustava uz standardne sigurnosne funkcije prema IEC 62443 standardu koje posjeduje naša SCADA PROZA NET. Korištenjem sigurnog komunikacijskog protokola razmjenjuju se podatci između DMDC i hidroelektrana te između DMDC i Nacionalnog dispečerskog centra OST-a (albanskog operatora prijenosnog sustava) za potrebe sekundarne regulacije. Razvili smo i programsku podršku za komunikacijsko povezivanje.
Unutar SCADA sustava implementirana je i funkcija za automatiziranu provedbu voznog reda, čija je uloga točno i vremenski precizno upravljanje proizvodnjom većeg broja agregata u kraćim intervalima, što bi bilo vrlo zahtjevno obavljati ručno. Iz DMDC se automatizirani planovi proizvodnje mogu slati na 13 agregata svakih 15 minuta. Podatci o potrebnoj proizvodnji agregata se u SCADA-u uvoze iz vanjskog sustava za planiranje rada hidroelektrana.
U odnosu na slične centre proizvodnje u Hrvatskoj, u DMDC-u je dodatni naglasak na nadzoru brana na akumulacijskim jezerima hidroelektrana. Zbog toga su u SCADA sustav uvedena mjerenja iz sustava nadzora seizmičkih aktivnosti na branama te sustava za praćenje stanja podzemlja oko samih elektrana.
U hidroelektranama su obavljeni radovi na procesnim sustavima i lokalnim SCADA sustavima kako bi se razmijenili potrebni signali i dodala nova razina upravljanja iz DMDC-a. Od opreme su u HE ugrađeni novi komunikacijski usmjernici koji podržavaju sigurnu vezu s centrom.
Tijekom svih faza implementacije projekta KfW banka je uvjetovala stroge procedure kontrole, posebice vezano za okolišne, zdravstvene, sigurnosne i socijalne utjecaje projekta te na dokumentaciju i izvještavanje o napretku radova. Svi ovi izazovi su uspješno svladani, nova iskustva su skupljena i DMDC uspješno pušten u pogon u rekordnom roku. Ovakav sustav odlična je osnova i prvi korak u automatizaciji i digitalizaciji svakodnevnih operacija u KESH-u, što potvrđuje da smo pouzdan i iskusan partner na putu digitalne tranzicije u energetici.
Također je važno naglasiti da smo u posljednjih 15 godina ostvarili duboki trag u albanskom elektroenergetskom sustavu realizacijom rekonstrukcije i izgradnje visokonaponskih transformatorskih stanica, a sada smo se iskazali i kao uspješan partner u implementaciji složenih sustava daljinskog vođenja kritične infrastrukture, šta otvara vrata za nastavak uspješnih projekata u regiji.