GreenChips-EDU

Educirajte se za održivu budućnost

GreenChips-EDU

Projekt GreenChips-EDU posvećen je izradi obrazovnog okvira koji će omogućiti sljedećoj generaciji stručnjaka za mikroelektroniku stjecanje vještina i stručnosti kojima će potaknuti dizajniranje održivih čipova i njihovu primjenu za zeleno i kružno gospodarstvo.

Kako se digitalizacija i održive prakse oslanjaju na poluvodiče, oni su postali ključni pokretač napretka. U skladu s Europskim aktom o čipovima, Europa nastoji osvojiti 20% globalnog tržišta poluvodiča do 2030., ali za to nedostaje kvalificiranih stručnjaka, posebno u STEM područjima. Ovaj projekt je osmišljen kako bi smanjio nedostatak stručnjaka i kako bi obrazovao studente da doprinesu zelenom i kružnom gospodarstvu.

GreenChips-EDU okuplja ključne europske aktere u obrazovanju i industriji te oblikuje platformu za pokretanje inovacija i održivosti. Više informacija o konzorciju i utjecajima ovog projekta možete pronaći na stranicama našeg Partnera.

 

KONČAR – Elektronika i informatika d.o.o.  ponosan je što je jedan od industrijskih partnera u ovoj inicijativi. 

Kontakt: Vinko Zeleničić (vzelenicic@koncar-inem.hr)

 

Kratki opis projekta:

Međunarodni projekt pod vodstvom TU Graza okuplja 15 sveučilišta, tvrtki i istraživačkih institucija s ciljem osposobljavanja stručnjaka za industriju poluvodiča. Projekt je financiran sredstvima EU-a u iznosu od 7,15 milijuna eura.

 

Ciljevi projekta:

Potreba za većom stručnošću u održivom dizajnu čipova, njihovoj proizvodnji i zelenim primjenama, povećava potrebu za obukom sljedeće generacije stručnjaka. Projekt je usmjeren na osnaživanje studenata da imaju ključnu ulogu u unaprjeđenju održivog i kružnog gospodarstva. Njihov angažman će ih opremiti potrebnim vještinama te će ih i pozicionirati kao kreatore promjena na putu prema zelenijoj, održivijoj budućnosti u kojoj je tehnološki napredak usklađen s odgovornošću za okoliš.

Projekt GreenChips-EDU trebao bi ostvariti sljedeće ciljeve:

  • Cilj 1: Odgovoriti na sve veću potražnju za vještinama u mikroelektronici i održivosti 
  • Cilj 2: Privlačenje vrhunskih edukatora i talentiranih studenata
  • Cilj 3: Poboljšati digitalna rješenja, modernizirati opremu i nadograditi infrastrukturu kako bi se zadovoljili industrijski standardi
  • Cilj 4: Izgraditi strukturna i održiva partnerstva između akademske zajednice i industrije

 

Izneseni stavovi i mišljenja su samo autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.