Udruga za školovanje pasa i mobilitet

Godišnje potrebe za psima pomagačima znatno prelaze zadovoljenje potreba korisnika pasa pomagača koji se nalaze na dugim listama čekanja. 

Dugo godina pomažemo cijeli niz udruga i organizacija kojima su u fokusu potrebe djece – zdrave, ali napuštene i zanemarene, dječji vrtići, sportske dječje inicijative do udruga koje se bave onim najosjetljivijima, a to su djeca narušenog zdravlja, s posebnim zahtjevima i poteškoćama u razvoju. 

Na tom tragu lanjske godine smo se odlučili za još snažniji angažman i pomoć udrugama koje se snažno zalažu za pomoć i inkluziju djece s poteškoćama. U užem izboru od devet sličnih udruga koje smo podržali, došli smo u dodir i s Hrvatskom udrugom za školovanje pasa vodiča i mobilitet.

Udruga za školovanje pasa i mobilitet

Iako brojnost i potrebe takvih organizacija nadilaze naše mogućnosti pomaganja svima potrebnima, odlučili smo se za ovu suradnju iz više razloga. 

Prvo, radi se o jednoj od dvije takve organizacije koje djeluju u cijeloj Hrvatskoj, a godišnje potrebe za psima pomagačima znatno prelaze zadovoljenje potreba korisnika pasa pomagača koji se nalaze na dugim listama čekanja. 

Udruga neprekidno djeluje od 1990. uz pomoć donacija i sponzorstava te manjim dijelom kroz projekte financirane sredstvima EU fondova kao nevladina i neprofitna organizacija, a program i usluge koje pružaju su: 

  1. školovanje i dodjela pasa pomagača (psi vodiči slijepih, psi pomagači za djecu s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom, terapijski psi)
  2. edukativno - promotivne aktivnosti u cilju podizanja svijesti društva o položaju djece i osobama s invaliditetom
  3. savjetodavna podrška obiteljima korisnika pasa pomagača

Prepoznavši zajedničke vrijednosti u Misiji Udruge kao što su: promicanje Ijudskih prava slijepih i drugih osoba s invaliditetom, djece s teškoćama u razvoju te stvaranje modela održivog razvoja organizacije civilnog društva, odlučili smo se na zajednički projekt naziva: „Uz šapice dobrote, teškoće su lakše“. 

Projekt obuhvaća školovanje i dodjelu psa pomagača djetetu s Down sindromom i West sindromom, razvojnim teškoćama koje znatno usporavaju i otežavaju motorički i senzorni razvoj.

Prioritet i potrebu djeteta s teškoćama u razvoju za koje su roditelji iskazali interes uključivanja psa pomagača u njegov razvojni proces, Udruga utvrđuje kroz listu čekanja (dokumentiranu medicinskom dokumentacijom i specifičnim potrebama i zahtjevima korisnika).

S velikim entuzijazmom i zadovoljstvom u potpunosti smo pokrili troškove puta od šteneta do konačnog psa pomagača. To je dvogodišnji proces koji započinje testiranjem i odabirom šteneta u  leglu, socijalizacijom u volonterskoj obitelji, treningom budućeg psa pomagača te obukom roditelja za voditelja tog psa.

Po završetku dvogodišnjeg školovanja Udruga besplatno dodjeljuje psa pomagača obitelji korisnika. Početak je to radnog vijeka psa pomagača koji prosječno traje sedam do osam godina.

Temeljeno na dosadašnjoj praksi i dugogodišnjim iskustvima Udruge, procjenjuje se da će se napredak djeteta znatno ubrzati, što će doprinijeti smanjenju sada aktualnih pojava i razvojnih teškoća. Uz to, pas pomagač je odani prijatelj i značajan faktor u prihvaćanju djeteta u okruženju, jer se uz njega spontano komunicira u okolini i prvi je korak u inkluziji djeteta. 

Osim izravnog i najvažnijeg korisnika projekta - dijete kojem se dodjeljuje pas pomagač u svrhu smanjenja motoričkih teškoća i razvoja senzornih aktivnosti, u grupi neizravnih korisnika su i ostali članovi obitelji, šira obitelj djeteta, dječji vrtić te zdravstveno osoblje u ustanovama gdje je dijete uključeno u druge terapijske postupke, dakle šira društvena zajednica.

Na kraju, rado ćemo se svrstati u neizravne korisnike projekta jer su entuzijazam i ispunjenje koje osjećamo zbog sudjelovanja u ovakvom projektu, po prvi puta, neizmjerni, a čijem se konačnom ishodu s nestrpljenjem veselimo. 

I nakon opsežnog uvoda za koji držimo da je bio nužan zbog posebnosti projekta, vrijeme je da je predstavimo naše trenutne glavne glumce – Bellu, Lokija i Paga. Radi se o desetomjesečnim labrador retrieverima koji su već u programu socijalizacije i koji svakodnevno uče za pse pomagače uz svoje hrabre socijalizatore, trenere i sve ostale suradnike iz Udruge. 

Pratit ćemo Bellu, Lokija i Paga i njihov daljnji razvoj, a vi pratite nas.